piątek, 31 stycznia 2014

Żółw grecki

Wygląd:

Skorupa żółwia greckiego jest mocno wypukła, plastron płaski o bokach wygiętych ku górze. Samce mają tylną część nieco wklęsłą. Głowa masywna częściowo pokryta ciemnymi regularnymi tarczkami. Szczęki tworzą dziób. Szyja długa pokryta miękką skórą. Przednie kończyny trochę spłaszczone, a tylne słupkowate. Nogi zakończone 5 prostymi pazurami. Zdarzają się osobniki ze zredukowanymi palcami tylnych kończyn do 3. Ogon krótki, gruby mocno zwężony na końcu zakończony twardym kolcem. Skorupa ma barwę jasnożółtą, jasnobrązową lub oliwkowobrązową. Na środku każdej tarczy widnieje ciemnobrązowa lub czarna plama. Ciało ma barwę szarą lub jasno oliwkową bez plam










Występowanie:

Żółwie te występują na Półwyspie  Bałkańskim, Półwyspie Apenińskim - południowe obszary, Sycylia, Korsyko, Sardynia, Południowa Francja (z Korsyką), wschodnia Hiszpania, zachodnia Turcja.













Zachowanie żółwia greckiego:

Żółwie greckie prowadzą typowo dzienny tryb życia. Uwielbiają ciepło, ale w trakcie dość   letnich upałów zapada w letarg.


Pokarm: 

Żółwie greckie są roślinożerne. Podstawę ich diety powinny stanowić pokarm roślinny, zioła, trawy, liście z drzew owocowych, kwiaty – świeże i suszone. Ponadto możemy podawać mlecz (kwiat i liście), babkę lancetowata, wszystkie rodzaje koniczyn, zielone warzywa, tartą marchew i owoce ale w niewielkich ilościach ze względu na dużą zawartość cukrów. Jeśli chodzi o warzywa można podawać: natkę pietruszki, liście kalafiora, bazylie, kolendrę. Z owoców można dać starte jabłko, truskawkę,banana.









Hodowla w terrarium:

Hodujemy go w dużym terrarium nie powinien być mały, żółw powinien mieć przestrzeń do spacerowania, terrarium powinno być suche o piaszczystym podłożu. Do dekoracji możemy użyć skałek, kamieni które przydadzą się również do ostrzenia pazurków czy wygrzewania się. Pod dużym korzeniem możemy urządzić dla żółwia kryjówkę, z której będzie chętnie korzystał. Jeśli terrarium jest wystarczająco duże, możemy zainstalować w nim basen, który musi być tak wykonany, by zwierzę nie miało problemów z wydostaniem się z niego i na tyle płytki, by mógł oddychać i się nie utopić – pamiętajmy, że żółwie nie potrafią pływać. Jeśli chcemy, możemy posadzić odpowiednie rośliny, np. Sukulenty, jednakże powinny się one znaleźć poza zasięgiem naszego zwierzęcia. W przeciwnym wypadku zostaną po prostu przez niego zjedzone co może mu zaszkodzić.

Optymalna temperatura wynosi około 25 – 30 stopni, ale w jednym miejscu urządzamy „wysepkę ciepła”, w której temperatura powinna dochodzić nawet do 40ºC. Uzyskamy ją, montując nad tym miejscem lampę grzewczą. najlepiej 40W lub 60W
 Tu nasz żółw będzie mógł się wygrzewać. 




 W terrarium musimy zainstalować również źródło promieniowania ultrafioletowego (UVB), które jest niezbędne do prawidłowego przyswajania wapnia i fosforu przez organizm żółwia.








Kąpiel:

Raz w tygodniu urządzamy naszemu żółwiowi kąpiel. W tym celu nalewamy do miski ciepłą wodę musi być przygotowana i dobrze żeby nie była za gorąca ani za zimna, do wody można nalać rumianku lub kilka kropel witaminy A, głębokość powinna być taka, by głowa zwierzęcia wystawała ponad powierzchnię by mógł swobodnie oddychać. Wkładamy żółwia do wody i pozostawiamy na 15 – 30 minut. Kąpiel ta relaksuje żółwika i przy okazji nawadnia organizm. Pamiętajmy tez ze podczas kąpieli i nie tylko  należny przemywać oczka żółwiak jest to dość ważne, czasem naszym pupilom może coś wejść do oczka, robi się infekcja a potem bieganie po weterynarzach.


Żółw stepowy



Wygląd:

Skorupa żółwia stepowego ma kształt elipsowaty. Jest barwy oliwkowozielonej, czasem żółtej, ozdobiony jest ciemnymi ciapkami na każdej tarczce. Skorupa jest bardziej płaska niż u żółwi z rodzaju Testudo. Żółwie te mają ciemne łapy, miejscami żółtawe. Cechą charakterystyczną jest występowanie czterech pazurów na wszystkich kończynach.













Występowanie:





Żółwie które żyją w środowisku naturalnym występują na terenie prawie całego Wielkiego Stepu. Duże ich populacje występują w południowo-wschodniej Rosji, Iranie, Pakistanie, Afganistanie, Uzbekistanie i północnym Kazachstanie.






Środowisko:
Żółwie stepowe żyją na jałowych, suchych, skalistych i porośniętych trawami terenach stepów środkowoazjatyckich. Natomiast w norach, które wykopują w ziemi śpią, zimują i wypoczywają panuje stosunkowo wysoka wilgotność. Żółwie te potrafią wykopać norę o długości 2m.





Zachowanie:
 Żółwie te są aktywne głównie wiosną, po okresie zimowej hibernacji ( tak zwanym snem zimowym). Wówczas rozpoczynają szukanie partnera do godów. Oczywiście jeśli jest hodowany w domu tylko jeden osobnik żółw nie szuka partnera i nie szykuje się do godów. Zazwyczaj żółwie te zapadają w letni letarg (estywacja), który często przeradza się w sen zimowy, rozpoczynający się z nastaniem jesieni. W okresach deszczowych, kiedy ziemia jest miękka, żółw stepowy kopie nory, które są zakończone większą komorą, w której może się swobodnie obrócić. Nory służą jako miejsce snu oraz letniego i zimowego spoczynku. Zdarza się że jedną norę zamieszkuje jednocześnie kilka żółwi.


Pokarm:

Dieta żółwia stepowego na wolności składa się prawie całkowicie z roślinności ziołowo – trawiastej oraz sukulentowatej, włączając w to liście, trawy, kwiaty i bardzo, bardzo okazjonalnie opadłe jagody. 
Jeśli hodujemy żółwia stepowego należny karmić go roślinami rosnącymi na polach, lasach któ-re dadzą naszemu żółwikowi odpowiednia ilość białka, błonnika i potrzebnych mu witamin. rośliny którymi warto karmić naszego żółwia a zarazem go nie zatruwając, najlepiej rośliny te zrywać w miejscach z dala od jezdni ponieważ spaliny benzyny wnikają w kwiaty i rośliny które rosną przy jezdni, do pokarmu warto dać czasem calcium specjalne dla żółwi lub sepie które można nabyć w sklepie zoologicznym rośliny jadalne to:
  • Mniszek lekarski (mlecz) podawać tylko kwiat i liście

  • Babka lancetowata (tylko liście)







  • Wszystkie odmiany koniczyn 
  • Liście pokrzywy ( przed podaniem najlepiej sparzyć pokrzywę w gorącej wodzie i odczekać aż woda wystygnie)
  • Powój polny
  • Podagrycznik
  • Rumianek
I wiele innych.........
Jeśli chcemy od czasu do czasu osłodzić chwile naszemu pupilowi, możemy dać mu nie wielka ilość truskawki, jabłka, banana. jeśli chodzi o podawanie warzyw to można podawać mu natkę pietruszki, rzeżuche, kolendrę,bazylie, rocole w małych ilościach, liście kalafiora, liście brokułów, (kiełki słonecznika i marchewkę ale w małych ilościach tylko na smak). Jeżeli chodzi o salate nie mozna jej podawc zolwiom ze wzgledu na jej sklad chemiczny- zawiera ona dużo kwasow, w tym szczawiowy, ktory zmniejsza przyswajalnosc wapnia. Moze to w dłuższym okresie prowadzić do zmniejszenia twardosci pancerza lub krzywicy, wiec najszybciej wyeliminuj sałatę z menu żółwika


Hodowla w terrarium
Żółw stepowy powinien posiadać przestronne, odpowiednio wyposażone terrarium. Terrarium powinno mieć wielkość minimum 1m x 0,5m x 0,3m ( długość/ szerokość/ wysokość), można zbudować je z płyty osb lub ze szkła, jednakże to drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej kosztowne. Niezbędnym jego wyposażeniem jest lampa grzewcza (tzw. lustrzanka) o mocy 40W lub 60W 

 Świetlówka emitująca promieniowanie UVB
basenik z wodą oraz odpowiednio gruba warstwa podłoża. Najlepszym podłożem jest nienawożona ziemia ogrodowa z domieszką piasku, mocno ubita. Może być obsadzona darnią i roślinami karmowymi. Nie należy stosować samego piasku z uwagi na ryzyko zatkanie układu pokarmowego i brak stabilnego oparcia podczas chodzenia. 





W terrarium powinien znajdować się kamień, na który żółw będzie mógł wejść i ogrzać się a zarówno ostrzyc pazurki. Żółw nie powinien żyć „na podłodze”. Możemy niechcący na niego nadepnąć. Żółwie lubią ciepło, a na podłodze jest zimno i może zachorować. Większość ludzi na podłodze ma panele lub parkiet, co bardzo utrudnia żółwiowi chodzenie i często prowadzi do różnych schorzeń.
W terrarium na dzień powinna panować temperatura nie więcej niż 35 stopni a w nocy nie mnij niż 18 ale nie więcej niż 24 stopnie.Terrarium powinno być dobrze nasłonecznione np żarówka UVB lub grzewcza, ale są potrzebne również miejsca zacienione w których żółw będzie mógł się schować przed mocnym światłem, przy czym cienia powinno być zdecydowanie mniej. Ważną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest obecność roślin uprawnych oraz drzewek i krzewów ozdobnych. Wiele roślin ozdobnych, a nawet uprawnych może być szkodliwych lub trujących dla żółwia, dlatego nie powinien on mieć do nich dostępu. Jeśli nie można ich uniknąć należy je odizolowaćWybieg powinien być zlokalizowany w miarę możności jak najdalej od ulicy, miejsc zadymionych, zakurzonych i ruchliwych.


Kapel żółwia
Kąpać naszego pupila należy raz na tydzień lub dwa tygodnie. Żółwia należny myc w przygotowanej wcześniej wodzie nie za gorącej  żeby go nie poparzyć ale tez nie za zimnej żeby go nie przeziębić. Wody nie powinno być zbyt dużo bo możemy niechcący utopić żółwika  Do wody możemy nalać rumianku który powinniśmy wcześniej przygotować lub kilka kropel witaminy A. Kąpiel  powinna trwać 15 min. to odpowiednio relaksuje naszego pupila a jednocześnie nawadnia mu organizmy by się nie odwodnił ponieważ żółwie te rzadko piją. podczas kąpieli należny pamiętać o częstym przemywaniu oczów żółwia  Po długo trwałym odprężeniu i odświeżeniu naszego żółwia należny go delikatnie osuszyć ręcznikiem.