piątek, 31 stycznia 2014

Żółw grecki

Wygląd:

Skorupa żółwia greckiego jest mocno wypukła, plastron płaski o bokach wygiętych ku górze. Samce mają tylną część nieco wklęsłą. Głowa masywna częściowo pokryta ciemnymi regularnymi tarczkami. Szczęki tworzą dziób. Szyja długa pokryta miękką skórą. Przednie kończyny trochę spłaszczone, a tylne słupkowate. Nogi zakończone 5 prostymi pazurami. Zdarzają się osobniki ze zredukowanymi palcami tylnych kończyn do 3. Ogon krótki, gruby mocno zwężony na końcu zakończony twardym kolcem. Skorupa ma barwę jasnożółtą, jasnobrązową lub oliwkowobrązową. Na środku każdej tarczy widnieje ciemnobrązowa lub czarna plama. Ciało ma barwę szarą lub jasno oliwkową bez plam










Występowanie:

Żółwie te występują na Półwyspie  Bałkańskim, Półwyspie Apenińskim - południowe obszary, Sycylia, Korsyko, Sardynia, Południowa Francja (z Korsyką), wschodnia Hiszpania, zachodnia Turcja.













Zachowanie żółwia greckiego:

Żółwie greckie prowadzą typowo dzienny tryb życia. Uwielbiają ciepło, ale w trakcie dość   letnich upałów zapada w letarg.


Pokarm: 

Żółwie greckie są roślinożerne. Podstawę ich diety powinny stanowić pokarm roślinny, zioła, trawy, liście z drzew owocowych, kwiaty – świeże i suszone. Ponadto możemy podawać mlecz (kwiat i liście), babkę lancetowata, wszystkie rodzaje koniczyn, zielone warzywa, tartą marchew i owoce ale w niewielkich ilościach ze względu na dużą zawartość cukrów. Jeśli chodzi o warzywa można podawać: natkę pietruszki, liście kalafiora, bazylie, kolendrę. Z owoców można dać starte jabłko, truskawkę,banana.









Hodowla w terrarium:

Hodujemy go w dużym terrarium nie powinien być mały, żółw powinien mieć przestrzeń do spacerowania, terrarium powinno być suche o piaszczystym podłożu. Do dekoracji możemy użyć skałek, kamieni które przydadzą się również do ostrzenia pazurków czy wygrzewania się. Pod dużym korzeniem możemy urządzić dla żółwia kryjówkę, z której będzie chętnie korzystał. Jeśli terrarium jest wystarczająco duże, możemy zainstalować w nim basen, który musi być tak wykonany, by zwierzę nie miało problemów z wydostaniem się z niego i na tyle płytki, by mógł oddychać i się nie utopić – pamiętajmy, że żółwie nie potrafią pływać. Jeśli chcemy, możemy posadzić odpowiednie rośliny, np. Sukulenty, jednakże powinny się one znaleźć poza zasięgiem naszego zwierzęcia. W przeciwnym wypadku zostaną po prostu przez niego zjedzone co może mu zaszkodzić.

Optymalna temperatura wynosi około 25 – 30 stopni, ale w jednym miejscu urządzamy „wysepkę ciepła”, w której temperatura powinna dochodzić nawet do 40ºC. Uzyskamy ją, montując nad tym miejscem lampę grzewczą. najlepiej 40W lub 60W
 Tu nasz żółw będzie mógł się wygrzewać. 




 W terrarium musimy zainstalować również źródło promieniowania ultrafioletowego (UVB), które jest niezbędne do prawidłowego przyswajania wapnia i fosforu przez organizm żółwia.








Kąpiel:

Raz w tygodniu urządzamy naszemu żółwiowi kąpiel. W tym celu nalewamy do miski ciepłą wodę musi być przygotowana i dobrze żeby nie była za gorąca ani za zimna, do wody można nalać rumianku lub kilka kropel witaminy A, głębokość powinna być taka, by głowa zwierzęcia wystawała ponad powierzchnię by mógł swobodnie oddychać. Wkładamy żółwia do wody i pozostawiamy na 15 – 30 minut. Kąpiel ta relaksuje żółwika i przy okazji nawadnia organizm. Pamiętajmy tez ze podczas kąpieli i nie tylko  należny przemywać oczka żółwiak jest to dość ważne, czasem naszym pupilom może coś wejść do oczka, robi się infekcja a potem bieganie po weterynarzach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz