niedziela, 9 lutego 2014

Żółw mauretański

Wygląd:


Żółw ten wyglądem zewnętrznym, ubarwieniem podobny jest do żółwia greckiego. Różni się od niego posiadaniem dużych stożkowatych zrogowaceń na zewnętrznej powierzchni tylnych kończyn z boków nasady ogona oraz nie podzieloną na 2 części tarczą nadogonową. Nie ma też rogowego kolca na końcu ogona. Skorupa jest barwy żółtawej lub oliwkowej z czarnymi plamami.


Występowanie:

  • Południowa Hiszpania
  • Grecja
  • Północna Afryka od Maroka do Egiptu
  • Azja Mniejsza
  • Kaukaz
  •  Iran

Zachowanie:

Żółwie te mają ściśle lądowy dzienny tryb życia. Zdecydowanie jest ciepłolubny. Zimują w norach lub innych podziemnych kryjówkach.


Pokarm:

Podobnie jak inne gatunki lądowe, żółw mauretański jest roślinożerny. Dieta tych gadów powinna być bogata w błonnik i uboga w białko. Do typowych pokarmów można zaliczyć: Miękkie, soczyste łodygi, liście, kwiaty pospolitych chwastów (mniszek, babka). Pod żadnym pozorem nie powinno się żółwiom lądowym podawać mięsa, nabiału, owoców, warzyw (z wyjątkiem cykorii i marchewki - obu sporadycznie, np. marchwi podczas leczenia, bądź cykorii w przypadku braku suszu w okresie zimowym, jeśli żółwie nie są zimowane). Dieta z ich udziałem może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, nawet doprowadzając do śmierci żółwia.

Hodowla w terrarium:

Hodujemy go w dużym terrarium nie powinien być mały, żółw powinien mieć przestrzeń do spacerowania, terrarium powinno być suche o piaszczystym podłożu. Do dekoracji możemy użyć skałek, kamieni które przydadzą się również do ostrzenia pazurków czy wygrzewania się. Pod dużym korzeniem możemy urządzić dla żółwia kryjówkę, z której będzie chętnie korzystał. Jeśli terrarium jest wystarczająco duże, możemy zainstalować w nim basen, który musi być tak wykonany, by zwierzę nie miało problemów z wydostaniem się z niego i na tyle płytki, by mógł oddychać i się nie utopić – pamiętajmy, że żółwie  lądowe nie potrafią pływać.


Optymalna temperatura wynosi około 25 – 30 stopni, ale w jednym miejscu urządzamy „wysepkę ciepła”, w której temperatura powinna dochodzić nawet do 40ºC. Uzyskamy ją, montując nad tym miejscem lampę grzewczą. najlepiej 40W lub 60W
 Tu nasz żółw będzie mógł się wygrzewać. 



W terrarium musimy zainstalować również źródło promieniowania ultrafioletowego (UVB), które jest niezbędne do prawidłowego przyswajania wapnia i fosforu przez organizm żółwia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz