niedziela, 9 lutego 2014

Żółw pustynny

Wygląd:

Skorupa młodych osobników jest jasnobrązowa, każda tarczka jest  ciemnego koloru. Ogólny kształt ciała jest spłaszczony, skorupa samca jest lekko podługowata, samicy w ogólnym zarysie okrągły.Tarczki skorupy pod głową u osobników dorosłych, szczególnie u samców są wydłużone.  Głowa duża, okryta grubymi tarczkami, szczęki bardzo silne. Oczy duże, ciemnobrązowe, często "łzawiące", co jest spowodowane bardzo suchym środowiskiem naturalnym.  Kończyny mocno zbudowane, przystosowane do kopania nor. Przednie kończyny charakteryzują się wyraźnie wyodrębnionymi łuskami, część z nich jest nawet nieznacznie wydłużona. Tylne kończyny typowe dla żółwi lądowych. Ogon krótki. Płytka nadogonowa zagięta do dołu, chroniąca ogon i genitalia. Wszystkie odsłonięte części ciała pokrywa gruba, osłonięta dużymi łuskami skóra, we wszystkich pozostałych miejscach jest dużo cieńsza i delikatniejsza. 


Występowanie:

  • Środkowa afryka

Środowisko naturalne:


Gatunek żółwia pustynnego przystosował się do bardzo niesprzyjających warunków naturalnych. Jego występowanie charakteryzuje bardzo gorące dni, chłodne noce oraz bardzo suche powietrze. Masywne przednie kończyny umożliwiają gadom kopanie głębokich tuneli, w których ukrywają się przed zbyt wysokimi temperaturami. Tunele te sięgają nawet do 15 metrów długości, a temperatura w nich może być niższa nawet o 25°C. Kopanie tuneli ma również znaczenie w poszukiwaniu wilgoci. Czasem w jednym tunelu można znaleźć kilka osobników obu płci. 
W zasadzie dorosłe osobniki nie mają naturalnego wroga, inaczej sytuacja wygląda w przypadku młodych i osobników do trzeciego roku życia.


Pokarm: 

Najlepszym pokarmem są wszelkiego rodzaju:
  •  trawy
  • siano
  • koniczyna
  • mniszek lekarski
  • kwiaty
  •  lucerna
 inne zioła i liście. Taki pokarm jest bardzo ubogi w proteiny i tłuszcze.  Co tydzień lub dwa tygodnie karmienie należy posypać pokarm mieszanką wapnia z D3 i innych witamin lub sepia. Samicom w okresie godów i młodym witaminy i wapń podajemy co drugie-trzecie karmienie. W żadnym wypadku nie należy podawać przygotowanych pokarmów ze sklepu dla żółwi lądowych, jak i owoców. Warzywa mogą być jedynie dodatkiem do diety. 

W naturze większość czasu zajmują na poszukiwaniu pokarmu, na który składają się zioła, suche trawy, martwe zwierzęta, odchody innych zwierząt. O ile w naturze pokarm inny niż roślinny nie szkodzi, o tyle w terrarium nie powinien być wcale podawany. Ponieważ w naturze dostęp do pokarmu nie jest tak regularny jak pod opieką człowieka, rosną wolniej i są bardziej regularne. 

Hodowla w terrarium:


Z uwagi na osiągane rozmiary i siłę, jaką dysponują, żółwie z tego gatunku mogą być trzymane jedynie w bardzo dużych, wytrzymałych i stabilnych terrariach. Wystrój może być bardzo prosty,  mogą być kamienie, grube gałęzie, konary. Zarówno młodym jak i dorosłym żółwiom należy zapewnić schronienie dostosowane rozmiarami i wielkością otworu wejściowego do wielkości żółwia. Zwierzę w pomieszczeniu pozbawionym kryjówki będzie próbowało wydostać się z terrarium. 
Przy wychowie młodych żółwi zastosowanie terrarium o wymiarach około 80/30/30cm, jednak należy mieć na uwadze, że jest to dość ruchliwy gatunek, wobec czego terrarium im jest większe, tym lepsze. Ponieważ rosną szybko, terrarium najlepiej zbudować "na zapas". Terrarium nie powinno być zamknięte, gdyż żółwie te wymagają niskiej wilgotności powietrza. 
Nad terrarium należy umieścić świetlówki emitujące UVB. Do podłoża zarówno u młodych jak i u dorosłych żółwi najlepiej jest użyć piach lub mieszankę ziemi ogrodowej z piachem z dużą przewagą ziemi. Jest to najbardziej naturalne podłoże, które, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej ilości ma możliwość kopania. Temperatura w dzień powinna wynosić około 32-35 stopni z możliwością wyboru chłodniejszego miejsca. Ze względu na warunki naturalne ważne jest zapewnienie żółwiom silnego światła, najbardziej zbliżonego do naturalnego. Można do tego celu zastosować silnych świetlówek i żarówek. Również koniecznością jest zastosowanie źródeł UVB, które oddają promienie słoneczne. 
Żółwie hodowane w domach często cierpią na zmiany w kośćcu spowodowane zbyt twardym podłożem, poruszają się wówczas w sposób przypominający pływanie żółwia wodnego. Jest to stan nieodwracalny, któremu jednak bardzo łatwo zapobiec stosując grubą warstwę podłoża. 

Nie należy umieszczać w terrarium zbiornika przeznaczonego do kąpieli żółwia, mimo, że okazjonalnie mogą z nich korzystać żółwie pustynne wolą środowisko suche i ciepłe. Można w terrarium umieścić małą, głęboką miskę z wodą, z której bardzo szybko uczą się pić. Należy ją myć co najmniej raz w tygodniu lub, gdy zachodzi taka potrzeba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz