Wygląd:
Skorupka żółwika jest elipsowata i spłaszczona z nieznaczną stępką barwy oliwkowo-zielonej do prawie czarnej u niektórych starszych samców. U młodych żółwików pancerz i skóra ma kolor od żółto-zielonego do ciemnozielonego. Po bokach zielonej głowy występują rozszerzające się do tyłu czerwone paski, a poniżej paski jasnożółte. Palce stóp łączy błona pławna. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic i mają dłuższe i grubsze ogony oraz dłuższe pazury.
Występowanie:
Żółwie czerwonolicy występują w Ameryce Północnej i Ameryce Środkowej po północny zachód Ameryki Południowej. W Polsce pojawia się one na skutek wypuszczania na wolność przez osoby, które trzymały go w terrariach domowych, a ze względu na zdolności aklimatyzacyjne postrzegany jest jako obcy gatunek, który może stanowić konkurencję dla rodzimego żółwia błotnego inaczej (Emys orbicularis).
Zachowanie:
Żółwie te zimują w mule na dnie zbiorników wodnych, gdy temperatura na powierzchni spada do 10 stopni zapada w sen zimowy który trwa 5-6 miesięcy. W cieple dni gdy wygrzewa się w słońcu, przyjmuje charakterystyczną pozycję, rozkładając szeroko odnóża przednie, a tylne do tyłu z odwróconymi podeszwami do góry. by zdobyć pożywienie żeruje on rano i późnym popołudniem.
Pokarm:
W środowisku naturalnym u młodych osobników przeważa pokarm zwierzęcy. Wraz z wiekiem 90% osobników staje się roślinożercami. Uzupełnieniem ich diety są wodne owady, ślimaki, kijanki, raki, ryby. Pokarm muszą połykać w wodzie, gdyż z powodu braku mięśnia poruszającego językiem nie potrafią go przesuwać.W hodowli domowej należy zapewnić żółwiowi warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Dlatego w dietę powinien wchodzić pokarmy podobny do takich, jakie żółw mogłoby znaleźć na wolności. Podstawę diety powinny stanowić:
- kijanki
- , skorupiaki oraz wszelkie rośliny wodne.
Urozmaiceniem diety mogą być dżdżownice, niewielkie owady, rośliny łąkowe, jak np. mniszek lekarski.
Żółwiom nie należy podawać mięsa ssaków i ptaków, jak również owoców i warzyw. Jest to pokarm nienaturalny i po dłuższym karmieniu nimi żółwi ma bardzo szkodliwy wpływ na gada.
Hodowla w akwarium:
Akwarium dla żółwia powinno być jak największe. Minimalne wymiary, to długość: 5 razy długość skorupy żółwia, szerokość: 3 razy długość skorupy żółwia, wysokość: jak największa, ważne, żeby poziom wody w akwarium wynosił minimum 1,5 razy długość skorupy żółwia. Akwarium powinno być wyposażone w wydajny system filtracyjny, gdyż żółwie bardzo szybko zanieczyszczają wodę. Żółw powinien też mieć wyspę, na którą może wyjść i się wygrzewać. Nad wyspą powinna być umieszczona żarówka grzewcza (nie może być umieszczona zbyt nisko, by żółw nie doznał poparzeń) oraz świetlówka UVB, zastępująca naturalne promienie słoneczne które dobrze wpływają na rozwijanie się żółwika.
W miarę możliwości należy zapewniać żółwiowi częste kąpiele słoneczne, z umożliwieniem mu ukrycia się w cieniu, by żółw nie doznał udaru. Najlepiej urządzić wybieg zewnętrzny z oczkiem wodnym, odpowiednio ogrodzony, aby żółw nie mógł uciec, a także osłonięty od wiatru, ponieważ żółw może się przeziębić.Temperatura wody powinna wynosić około 26 stopni a na części lądowej w dzień należy utrzymywać na poziomie 26-29°C, a pod promiennikiem ciepła może dochodzić nawet do 34°C. W nocy powinna wynosić około 18°C nie mniej. Należy wystrzegać się zbyt dużej różnicy temperatur między lądem a wodą,ponieważ łatwo wówczas o zapalenie płuc u pupila.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz