sobota, 1 lutego 2014

Żółw żółtolicy (Żołtobrzuchy)

Wygląd:
Skorupa żółwia jest owalna i spłaszczona z nieznaczną stępką barwy oliwkowo-zielonej do prawie czarnej u niektórych starszych żółwi. U młodych osobników pancerz i skóra ma kolor od żółto-zielonego do ciemnozielonego. Po bokach zielonej głowy występują rozszerzające się do tyłu żółte paski. Palce odnóży  łączy błona pławna. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic i mają dłuższe i grubsze ogony oraz dłuższe pazury.



Występowanie:
  • Meksyk
  • Gwatemala
  • USA
  • Kostaryka
  • Brazylia
  • Belize
  • Salwador
  • Japonia
  • Kolumbia
  • Panama
  • Wenezuela




Zachowanie:

 Te żółwie tak jak żółwie czerwonolicy w środowisku naturalnym zimują w mule na dnie zbiorników wodnych takich jak jeziora, stawy. W cieple gdy wygrzewa się w słońcu przyjmuje charakterystyczną pozycję rozkładając szeroko odnóża przednie, a tylne do tyłu z odwróconymi podeszwami do góry.




Pokarm:

 Żółwi nie powinno się karmić pokarmem monotonnym. 
  • Żółwie żywią się rybkami (np. gupikami, mieczykami  itp.)













  •  żywymi ślimakami (tylko zaskorupione)



  • Dżdżownicami



  • Rurecznikami






 
  • Larwami ochotek 



  • Rozwielitkami




i innymi drobnymi skorupiakami.

Żółwiom możemy również dawać martwy pokarm zwierzęcy w postaci:
  •  małży


  • krewetek

  •  ryb słodkowodnych i morskich.

 Często w domowej hodowli niedoświadczeni hodowcy podają żółwiom wołowinę , serca wołowe, mięso indycze i nerki wołowe. Jest to zły a nawet groźny przykład żywieniowy. Organizm żółwia nie jest przystosowany do trawienia tego rodzaju pokarmów, długotrwałe ich podawanie może doprowadzić do nadmiernego wzrostu, czyli w efekcie do krzywicy skorupy oraz do poważnych chorób nerek i wątroby oraz zatłuszczenia. Dlatego w domowej hodowli mięsa ssaków i ptaków żółwiom się nie podaje. Pokarm muszą połykać w wodzie, gdyż z powodu braku mięśnia poruszającego językiem nie mają jak go przesuwać.

Hodowla w akwarium:

Żółwie wodno-lądowe potrzebują obszernego akwarium, z częścią lądową i wodna. Dorosły żółw potrzebuje akwarium  o pojemności minimum 200l (oczywiście może być znacznie większe), wśród żółwiarzy panuje zasada, że na każdego kolejnego żółwia dodaje się 100l. Więc jeden potrzebuje 200l, dwa 300l, trzy 400l itp.  Minimalny poziom wody w akwarium to 30cm (również i w tym wypadku może jej być więcej). W zbiorniku z małą ilością wody jest ryzyko, że żółw przewróci się na skorupę (górna częścią), nie będzie w stanie się obrócić i najzwyczajniej się utopi.

W akwarium żółwi wodno-lądowych musimy zapewnić odpowiednią filtrację, w akwariach docelowych jedynie dobrze sprawuje się filtr kubełkowy (kanistrowy) montowany pod/obok zbiornika, a woda doprowadzana i odprowadzana jest wężami. Dobierając filtr do naszego akwarium należy pamiętać, że żółwie mają znacznie większą przemianę materii niż ryby, a to właśnie z myślą o nich filtry są tworzone.

Grzałka w akwarium naszych gadów jest bardzo ważna. Żółwie żyją przecież w całkiem innym klimacie niż nasz. Najlepsze w wypadku żółwi są grzałki plastikowe z termostatem, lub przepływowe (montowane na wężu od filtra kanistrowego), gdyż żółw nie ma z nimi kontaktu.
Grzałki szklane są odradzane, żółw swoją siłą może rozbić grzałkę, a tym samym zabić się. Temperatura jaka powinna panować w akwarium to ok. 24-25 stopni zimą i do nawet 26-27 stopni latem. Żółwie to zwierzęta zmiennocieplne, więc ich zachowanie jest powiązane z temperaturą jaka panuje wokół nich. W celu odwzorowania warunków naturalnych zaleca się wyłączanie grzałki na noc.
Oświetlenie w naszym akwarium powinno być włączone do 12h latem, a zimą do 8h. W skład oświetlenia wchodzi żarówka grzewcza pod którą gady będą się wygrzewać
   oraz świetlówka UVB 5.0, która pomoże przyswajać witaminę D3, niezbędną to prawidłowego rozwoju pancerza.
 Jeśli chcemy możemy podłączyć jeszcze dodatkowe oświetlenie, które będzie oświetlać zbiornik. Żarówka grzewcza powinna utrzymywać temperaturę max. 34 stopnie w najcieplejszym miejscu na wyspie. Świetlówka UVB nie wytwarza ciepła, więc należy stosować obydwie.

Wyspa powinna być na tyle duża, by żółw mógł wybrać sobie na niej odpowiednią dla siebie temperaturę. W sklepach można kupić gotowe wyspy, ale przy większych żółwiach zatapiają się lub łamią. Najczęściej wyspę robi się samemu z plexi lub spienionego PCV obklejonego sztuczną trawą, matą łazienkową, bądź kamieniami (trzeba pamiętać, że PCV lub plexi musi być czymś obklejone, by żółw się nie ślizgał). Bardziej kreatywne wysepki można tworzyć z drewnianych listewek. Dobrym rozwiązaniem jest też platforma zrobiona z korzenia, który wygląda bardzo naturalnie.


2 komentarze:

  1. Witam. Posiadam takiego żółwia. Wydaje mi się, że jest to samica ok 7 letnia. Dostałam ją pare miesięcy temu w prezencie. Nie posiadam do niej akwarium, jednak świetnie daje sobie radę bez niego. Teraz zapadła w hibernację na zimę. Na innej stronie dowiedziałam się jak ją do snu przygotować. I śpi mi w przygotowanej dla niej skrzyni. Mam pytanie. Ciągle sprawdzam jej stan. Jednak boję się, że może się wysuszyć i zdechnąć. Mam słuszne obawy? Czy powinnam zmienić coś w jej skrzyni?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zachęcam do odwiedzenia mojego bloga o żółwiach wodnolądowych https://zolw-zoltolicy.blogspot.com/?m=1
      Dowiecie się tam wiele ciekawostek o których rzadko się wspomina, a które umożliwią tresurę żółwia i ułatwią jego hodowlę oraz zrozumienie jego zachowań.
      Obalę także mity dotyczące żywienia i pielęgnacji żółwi i odpowiem na wszelkie wątpliwości.

      Usuń