Wygląd:
Gatunek żółwia lamparciego może pochwalić się żółtym lub kremowym odcieniem skóry. Pancerz jest wysoki i wypukły, blaszki pancerza są często w kształcie piramid, oznaczony czarnymi plamami, kreskami, wzór unikalny dla każdego osobnika. Podobnie jak inne żółwie lądowe czy wodne, ich usta tworzą charakterystyczny dziób zbudowany z twardej tkanki.
Występowanie:
- Kenia
- Uganda
- Tanzania
- Etiopia
- Somalia
- Sudan
Zachowanie:
Żółwie te zamieszkują tereny suche, przeważnie są to sawanny i stepy pokryte krzaczasta
roślinnością i trawami, często wysuszonymi. Jest aktywny w ciągu dnia, większość czasu spędza na żerowaniu. Wynika to zarówno z niskiej wartości odżywczej roślin jakie napotyka w środowisku jak i z jego rozmiarów - zwierze tej wielkości musi spożyć dużo pokarmu, a to zajmuje masę czasu. Częstym błędem hodowców jest trzymanie go w zbyt wilgotnym środowisku i podawanie soczystej paszy – co powoduje liczne choroby i znacznie skraca jego życie.
Pokarm:
W środowisku naturalnym pożywieniem tych żółwi stanowią trawy, kaktusy oraz wszelkie inne dostępne w rejonie występowania części roślin. Niekiedy dieta ta bywa uzupełniona o opadłe owoce czy też nasiona, które uda mu się znaleźć. W rzadkich wypadkach dieta jest uzupełniona o niewielkie bezkręgowce czy też resztki padliny jakie uda mu się znaleźć. W praktyce hodowlanej traktuje się go jako gatunek roślinożerny.
W hodowli żółwiom tym należy podawać mieszankę odpowiednich ziół polnych takich jak
- Mniszek lekarski
- Babka lancetowata
- Wszystkie rodzaje koniczyn
i wiele innych....
Hodowla w terrarium:
Żółw lamparci powinien mieć duże terrarium. Dno powinno być piaszczyste z mieszanka ziemi jest to bardziej bezpieczne dla żółwia by nie zatkał mu się układ pokarmowy. Do ogrzewania terrarium należny użyć lampy grzewczej (tzw. lustrzanka) o mocy 40W lub 60W, Świetlówki emitującej promieniowanie UVB
oraz basenik z wodą w którym żółwik będzie mógł się schłodzić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz