sobota, 1 lutego 2014

Żółw sundajski

Wygląd:
Skorupa u żółwi Sundajskich jest wysoka, mocno wysklepiony o barwie jednolito brązowej, natomiast plastron bladożółty lub kremowy z rozmytymi ciemnymi plamami. Głowa jest smukła, mała, gładka i czarna z wierzchu ozdobiona wąskim, prostym, jaskrawożółtym paskiem biegnącym od czubka nosa po przez skronie i szyję. Skorupa dochodzi do 22 cm długości. 


Występowanie:
  • Wschodnia Azja
  • Nikobary
  •  Bangladesz
  •  Birma Kambodża
  •  Wietnam.
Zachowanie:

Żółwie te są aktywne za dnia przez cały rok, spędzając większość swojego czasu na poszukiwaniu pokarmu. W przypadku zagrożenia przez większych i silniejszych drapieżników potrafią szczelnie zamknąć plastron ukrywając w skorupie głowę i łapy.

Pokarm:

Jak większość gatunków, żółwie sundajskie są mało wybredne jeśli chodzi o pokarm. W większości ich dieta jest oparta o pokarm mięsny i roślinny, w stosunku mniej więcej pół na pól. W sieci można również znaleźć informację, że w środowisku naturalnym głównym składnikiem ich diety są rośliny. W warunkach hodowlanych można podawać:
  • małe rybki

  • dżdżownice

  •  ślimaki

  • krewetki

oraz większość wodnych roślin.

Hodowla w terrarium:

Żółwie te są dosyć proste w hodowli (podobnie jak tu żółwie ozdobne) dlatego wielu hodowców decyduje się na ten gatunek. Nie posiadają intensywnej przemiany materii, złuszczanie naskórka jest dużo mniejszy niż w przypadku innych gatunków a ich aktywność  jest mniejsza, przez co nie potrzebują bardzo dużych zbiorników. Są to gady terytorialne, wiec jeśli mamy dwa żółwie zalecana jest je oddzielić ponieważ  od czasu do czasu gryzą się nawzajem. Żółwie te trzymamy w  terrarium o wymiarach 200 x 100 cm, w którym połowę powierzchni stanowi wypełniona częściowo do głębokości 15 cm korą ogrodniczą część lądowa. Powinien tez znajdować się tam zbiorniki z wodą o wymiarach 45 x 100 cm oraz 55 x 100 cm – po bokach. Starsze kuor spędzają czas w wodzie stosunkowo mało aktywnie. Najczęściej „moczą się” na płyciźnie – tak, by tylko ich pancerze były przykryte wodą. Samce wydają się trochę żywsze. O słabych umiejętnościach pływackich kuor zapewne wszyscy słyszeli. Niektóre pływają nieźle, ale są również fajtłapy. Poziom wody powinien być taki, aby żółw znajdował się całkowicie pod wodą, a jednocześnie żeby miała możliwość zaczerpnięcia powietrza. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz